czwartek, 24 kwietnia 2014

Miód z mleczy od Mamy

     Zdrowotnie! Własnoręcznie zrobiony miodek z tego co na trawniku zbędne czyli ... z mleczy. Na jedną porcję miodu (ok. 6 słoików po 200 ml) potrzebujemy 500 kwiatów. Na szczęście aż takiej plagi na ogrodzie nie mam a po drugie "na szczęście" - polana koło domu jest bogata w mlecze ;)


Składniki:
  • 500 sztuk kwiatów
  • 1 kg cukru
  • 1 litr wody
  • 1 cytryna


     Na początek kwiaty odstawiamy na ok. 2 godzinki aby wszystkie żyjątka poszły sobie w ... w siną dal. Następnie wsypujemy kwiaty do garnka, zalewamy litrem wody i wyciskamy do nich sok z jednej cytryny. Tą wyciśniętą cytrynę również wrzucamy do gara i gotujemy 30 min. Po ugotowaniu odstawiamy na 24 godziny.
     


     Ugotowane kwiaty przecedzamy przez gazę. Do powstałego soku wsypujemy kilogram cukru i gotujemy przez 1,5 godziny co jakiś czas mieszając. I znowu odstawiamy na 24 godziny :)


      Dzień trzeci jest dniem ostatecznym - zagotowujemy miodek i wlewamy do przygotowanych słoiczków. Zakręcamy, odwracamy do góry dnem aby nam się dobrze zassały. I gotowe! :)  Smaczne i zdrowe :) I okoliczności przyrody przy zakończonym miodku nam sprzyjały :)


1 komentarz:

  1. Uwielbiam taki domowy "miód". na razie zrobilam tylko 2 nieduże słoiki, ale planuje poczynić większe zapasy na zimę ;)

    OdpowiedzUsuń